Κασσιόπη – Ξάνθη 0-1

Με «λυτρωτή» στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων τον Κασάδο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή, η Ξάνθη νίκησε 1-0 μέσα στην Κασσιόπη και έτσι έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για τα νοκ άουτ του Κυπέλλου!

«Φωτιά» στον έβδομο όμιλο έβαλε η νίκη της Ξάνθης, που ισοβαθμεί πια στην πρώτη θέση με τον ΟΦΗ, ενώ οι Φαίακες έχουν τρεις! Όλα για όλα θα παιχτούν την τελευταία αγωνιστική!

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση να παίξουν μπάλα και το κατάφεραν δημιουργώντας αρκετές φάσεις, ωστόσο αμφότερες τα… μπέρδευαν στην τελική προσπάθεια, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 2′ οι παίκτες της Ξάνθης θέλησαν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους, Γέντρισεκ και Κάστρο συνδυάστηκαν ωραία, αλλά ο Αθανασόπουλος είπε «όχι» στην κεφαλιά του Αργεντινού από κοντά. Ακολούθησε νέα χαμένη ευκαιρία για τους Ακρίτες, τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Σιλά έβγαλε τη σέντρα, ο Σουλεϊμάν από κοντά έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Η Κέρκυρα απείλησε για πρώτη φορά στο 15ο λεπτό με την κεφαλιά του Βίλα, μετά την εκτέλεση φάουλ του Ζορμπά, να περνάει άουτ.

Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους και στο 25′ όταν σε σουτ του Γέντρισεκ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 33΄η Κέρκυρα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Αποστολίδης βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς, σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης κράτησε το μηδέν με διπλή επέμβαση.

Πιο δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη, στο 54’ ο Κασάδο γύρισε ωραία στον Κάστρο στο ύψος του πέναλτι, αλλά αυτός δεν έπιασε καλά το σουτ και δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχαν φάσεις, στο 71’ ο Μελιόπουλος έκανε ένα καλό πλασέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έδιωξαν οι παίκτες της Κέρκυρας…

Στο 78ο λεπτό ο Κασάδο εκτέλεσε σκαστά ένα φάουλ, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και τελικά έξω, με τους παίκτες της Ξάνθης να προσπαθούν περισσότερο για να φτάσουν σε ένα γκολ, αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και στο 86′ όταν σε κοντινό σουτ του Μελισσόπουλου, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Τελικά το γκολ ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με… λυτρωτή τον Κασάδο, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή.

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ πίσω από τη μεσαία γραμμή, ο Κασάδο πάτησε καλά, σηκώθηκε στον αέρα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κέρκυρα (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Κούρος, Ζορμπάς, Κρητικός, Βίλα, Λινάρδος (75’ Τουράμ), Αποστολίδης (62’ Σιατραβάνης), Κρητικός (82’ Γεωργακόπουλος).

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Αλμέιδα, Σιλά (52’ Κασάδο), Κίκε, Καμαρά, Μελιόπουλος, Οκάν Σουλεϊμάν (46’ Κοβάσεβιτς), Γέντρισεκ (65’ Μελισσόπουλος), Κάστρο.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (σύνδεσμος Πειραιά).