Κυπελλούχος ΕΠΣ Ξάνθης ο Άρης Αβάτου, με νίκη 1-0 επί του Ορφέα!

Δεύτερος συνεχόμενος τελικός και δεύτερη κατάκτηση τροπαίου από τον Άρη Αβάτου. Για μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια κάνει εντυπωσιακή πορεία και μαζεύει… κούπες! Άλλωστε πέρυσι είχε κατακτήσει τα ντάμπλ ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Γ’ Εθνική κατηγορία, εκεί όπου την περασμένη εβδομάδα υπέγραψε την παραμονή και «κλείδωσε» την 5η θέση! Η συνέχεια ήταν την Κυριακή μια και στο γήπεδο του ΑΟΞ ο Άρης Αβάτου ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του 40ου τελικού κερδίζοντας με 0-1 τον Ορφέα Ξάνθης και πανηγυρίζοντας ανάλογα, μαζί με τους φιλάθλους του, αυτή τη νέα χρυσή σελίδα στην ιστορία του.

Από νωρίς φάνηκε ότι η ομάδα του Κυριάκου Κετσιεμενίδη μπήκε περισσότερο διαβασμένη στο γήπεδο και με παίκτες που ήξεραν να κατεβάζουν την μπάλα, αλλά και να ανοίγουν το παιχνίδι στα πλάγια, έκανε το παιχνίδι της και δημιουργούσε τις καλές στιγμές –έστω και λίγες- μπροστά στην εστία του Γιάννη Ρούφου. Κέρδισε τις προσωπικές μονομαχίες, αρκετά κόρνερ και φανέρωσε τις προθέσεις τις που ήταν να μπει σε θέση οδηγού και να μεταφέρει το άγχος στον αντίπαλο. Έτσι αφού ο Βασίλης Δόντσος προειδοποίησε στο 7’, στο 13’ με διπλή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 0-1. Μέχρι το 30’ ο Άρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσε στο διάστημα αυτό να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα στο σκορ απέναντι σε έναν Ορφέα που έψαχνε να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο.

Όλα αυτά μέχρι το ημίωρο, γιατί σταδιακά ο πολυνίκης του  θεσμού ανέβαζε στροφές και προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και να πάει με άλλη ψυχολογία στα απολυτήρια. Φαίνεται πως η μεγάλη ενέργεια, που έβγαλε ο Άρης στο πρώτο «κομμάτι» του παιχνιδιού, του έφερε προβλήματα στη συνέχεια, μια και στην επανάληψη σε καμία περίπτωση δεν είχε την ίδια φρεσκάδα, με τους παίκτες του να περιμένουν περισσότερο τους αντιπάλους και να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή τους και λιγότερο στο να δημιουργήσουν παιχνίδι. Αυτό ήταν φανερό σε όλο το δεύτερο  ημίχρονο αν και σε δύο περιπτώσεις, τη μία με τον Ευθυμιάδη και την άλλη με τον Σαρηγιαννίδη, άγγιξαν το δεύτερο γκολ.

Ένα 45λεπτο στο οποίο ο Ορφέας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις βάζοντας την μπάλα κάτω και μεταφέροντάς την προς την περιοχή του Αβάτου. Έψαχνε το γκολ με διαφόρους τρόπους, δημιούργησε τις προϋποθέσεις, αλλά μετά τον τραυματισμό του διαιτητή έχασε κι αυτός το ρυθμό του, αφού πλέον δεν είχε το ίδιο καθαρό μυαλό που είχε από το 30’ και πολύ περισσότερο από το 46’ και μετά. Σε ένα διάστημα που υπήρχαν και αρκετοί μικροτραυματισμοί, κυρίως από πλευράς Άρη Αβάτου, με αποτέλεσμα συχνά-πυκνά να σταματάει η ροή του αγώνα κι αυτό ήταν προς όφελος των νικητών καθώς είχαν το 0-1 στα χέρια τους και ταυτόχρονα το δικαίωμα να «παίζουν» με το χρόνο.

Γενικά ήταν ένας δυνατός τελικός με τους παίκτες να βάζουν τα πόδια τους στη φωτιά, να υπάρχουν προσωπικές μονομαχίες και τις δύο ομάδες ουσιαστικά να έχουν από ένα ημίχρονο με τον Άρη να έχει το γκολ και να παίρνει τη μεγάλη νίκη κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αγωνιστική περίοδο. Όσο για τον Ορφέα τα έδωσε όλα και στα 90 λεπτά για να στείλει τουλάχιστον το παιχνίδι στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε και τώρα έχει μπροστά του τον «τελικό» της Κυριακής για να σώσει την κατηγορία.

Φάσεις – Γκολ

Στο 7’ ο Δόντσος έκανε τον ελιγμό και το σουτ με την μπάλα να βρίσκει κάπου και να περνά μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι κόρνερ. Στο 13’, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Δόντσος βρέθηκε μόνος του κι έκανε την κεφαλιά που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρούφος, η μπάλα πήρε ύψος με τον Δόντσο να προλαβαίνει τον τερματοφύλακα πριν σηκωθεί και με νέα κεφαλιά να κάνει το 0-1. Στο 23’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μελισσόπουλου, ο Κουτσούμπας μόλις δεν πρόλαβε την εξ επαφής κεφαλιά. Στο 25’ ο Χαριτίδης έκανε την προσποίηση και το σουτ, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ρούφος, ενώ στο 33’ είχαμε την πρώτη υποψία ευκαιρίας για τον Ορφέα όταν σε βαθιά πάσα δεν πρόλαβε να μπει στη φάση ο Ξαντινίδης και μπλόκαρε εύκολα ο Αμουτζάκης. Τεράστια ευκαιρία για τον Ορφεά στο 38’ όταν σε γύρισμα από δεξιά του Ξαντινίδη δύο παίκτες έκαναν τα διαδοχικά σουτ που αποκρούστηκαν από Αμουτζάκη και αμυντικούς αντίστοιχα. Στο 45’ σε φάουλ του  Καραγκιόζη απέκρουσε προσωρινά ο Αμουτζάκης και ο Ξαντινίδης από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 50’ το φάουλ του Καραγκιόζη απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας και στην εκτέλεσή του από τον ίδιο η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Τζαμπάζ μόνος του έκανε την άστοχη κεφαλιά. Στο 64’ το όμορφο σουτ του Ευθυμιάδη, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κέρνερ, στο αριστερό «Γ», ο Ρούφος, ενώ στο 66’, σε γύρισμα από δεξιά, ο Δόντσος απέκρουσε σε κόρνερ με την μπάλα να περνάει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Καραγκιόζη έγιναν πολλές κόντρες στην περιοχή από τα διαδοχικά σουτ με τον Αμουτζάκη τελικά να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 82’ το μονοκόμματο σουτ του Ξαντινίδη πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 90’, σε αντεπίθεση του Άρη, το σουτ του Σαρηγιαννίδη έδιωξε λίγο πριν τη γραμμή ο Καραγκιόζης Β. σε κόρνερ. Στο 90’+ το φάουλ του Καραγκιόζη δεν είχε την τύχη που θα ήθελε μια και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Διαιτητής

Αρκετά ήταν τα δυνατά μαρκαρίσματα και είναι γεγονός ότι για κάποια φάουλ υπήρχαν διαμαρτυρίες όπως και διαμαρτυρίες για 2η κίτρινη κάρτα στον Μπουνταγκίδη για φάουλ πάνω στον Χαριτίδη στο 30’. Γενικά όμως ο τελικός δεν είχε τη μεγάλη φάση στην οποία έπρεπε να κληθεί είτε ο Τζεβελεκίδης είτε οι βοηθοί του, για να πάρουν τη μεγάλη απόφαση κι έτσι γενικά η διαιτησία του, μέχρι το λεπτό του τραυματισμού του, ήταν σε γενικές γραμμές καλή. Στο 73’ τραυματίστηκε, πήγε στον πάγκο, δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και τελικά έγινε 4ος καθώς από το λεπτό αυτό άρχοντας του τελικού έγινε ο Σάββας Κωνσταντινίδης, σε ένα διάστημα που οι διακοπές ήταν περισσότερες από μικροτραυματισμούς και όχι μόνο από την κανονική ροή της αναμέτρησης. Βοηθοί ήταν οι Κοόυλα Χασάν – Κώστας Γκοντόλιας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ορφέας Ξάνθης (Χατζημεστής – Καμαράκης): Ρούφος, Τζαμπάζ Χαλήλ Χακή (78’ Χαλήλ Ιμπράμ Τανζού), Κατρανίτσας, Μαλαδένης, Μπουνταγκίδης, Μαυρόπουλος, Καραγκιόζης Β., Τορομανίδης (59’ Καραγκιόζης Ι.), Ξαντινίδης, Χιντ Ιμέρ, Πασχαλάκης (53’ Μουμίνογλου Τουγιάλ).

Άρης Αβάτου: Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουνταγκίδης, Βαφειάδης, Κουτσούμπας, Δόντσος, Σαρηγιαννίδης, Ευθυμιάδης (81’ Ταχτσίδης), Γκέκας (44’ Λαζαρίδης), Μελισσόπουλος Ν. (63’ Τουργαΐδης), Χαριτίδης (85’ Κοτόπουλος).